S Holkou statečnou v jednom kole

S Holkou statečnou v jednom kole

Když vyšel román Holka statečná, jehož hlavní hrdinkou je Blanka Čílová, tušil jsem, že se objeví příležitosti, abychom knihu prezentovali přímo mezi lidmi. Kladl jsem si na srdce, že se pokusím vše držet v rozumných mezích, abych Blanku nezatěžoval cestováním a besedami. Kdo ji však znáte, tušíte, jak to dopadlo. Blanka se rozjela stejně, jako popisuji v knize, když se odhodlala ke skoku na lyžích. Nebojácně a se vší vervou!

Naše společná jízda začala křtem knihy v Hotelu Centrál, který zůstane navždy zapsán v srdcích našich i dalších více než dvou stovek účastníků. Následovaly besedy v knihovnáchLomnici nad Popelkou a v Jičíně. (Jičínskou besedu je možné zhlédnout celou na mém YouTube kanálu, 1h a 22 min). Poté jsme podebatovali s maturanty novopackého gymnázia a pár dní na to jsme vyrazili do Senátu Parlamentu České republiky. Byli jsme pozvaní na konferenci „Úloha vzdělávání při interpretaci moderních dějin“, která se konala v rámci festivalu Mene Tekel.

Program zahájily RNDr. Jitka Seitlová, místopředsedkyně Senátu PČR a zakladatelka festivalu Mene Tekel MgA. Daniela Řeřichová. Po několika řečnících přišla řada u pultíku uvnitř nádherných prostor Valdštejnského paláce i na mě. Byla to odpovědnost, radost a velmi silný zážitek v jednom. To vše umocněné v momentě, kdy se ke mně přidala i Blanka Čílová, aby všechny přítomné pozdravila a předala jim všem kus své vzácné energie. Celé naše povídání je rovněž zachyceno na YouTube (17:49).

Konference se účastnilo několik osobností z řad renomovaných historiků, politiků, pedagogů, studentů a v neposlední řadě pamětníků 3. odboje. Až jsem se trochu zalekl, kam až osud novopacké „ultrapako“ zavedl. Nebyl jsem na to ale sám. Stejně jako na všechny přechozí štace s námi vyrazila i moje mamka a tentokrát se k nám přidala i dcera Danica. Nová Paka tak měla na konferenci zastoupení hned čtyř generací. Účast pro nás byla mimořádnou ctí, jelikož Senát Parlamentu České republiky považujeme za významnou součást naší domácí i zahraniční politiky. Právě horní komora parlamentu udává směr vstříc demokratickým hodnotám. Ve vodách rozbouřených politickým populismem se jedná o nelehký, avšak o to důležitější kurz. 

Tím nejcennějším na knize Holka statečná je skutečnost, že její hrdinka svůj příběh stále píše dál a my ho s ní můžeme žít a předávat tak pravdivé svědectví o nebezpečnosti totalit. Maturanty novopackého gymnázia jsme mimo jiné povzbudili do studia na vysokých školách s tím, že síla demokracie stojí na každém z nás. Čím vzdělanější budeme, tím snáze najdeme cestu k dobru a k pravdě, bez nichž demokracie nebude nikdy silná. Znát pravdu ve své hlavě bude vždycky násobně jistější, než ji hledat v mobilním telefonu.

Román Holka statečná s podpisem Blanky Čílové je možné zakoupit na mém e-shopu: https://danielpolman.com/e-shop