2023: PAYER ULTRA PROJECT
Na konec června 2023 plánuju extrémní projekt, kterým bych rád připomněl českého rodáka Julia Payera (1841–1915), významného horolezce, polárníka, objevitele, kartografa a malíře. Celá akce bude mít tři na sebe navazující části, které samy o sobě představují náročný sportovní výkon. Bude to zase pořádná ultrapakárna.
1/ Race Across The Alps
Vše odstartuje v pátek 23. 6. 2023 prestižní ultramaraton Race Across The Alps, po právu označovaný za nejtěžší jednodenní závod na světě. Trasa vedoucí na území Rakouska, Itálie a Švýcarska je dlouhá 525 km a závodníky potrápí neuvěřitelnými 14 500 výškovými metry! Závod překonává řadu ikonických alpských stoupání: hned dvakrát se jede přes Stelvio (2797 m), dále následují Gavia (2652 m), extrémně strmé Mortirolo (1846 m), Bernina Pass (2330 m), Albula (2036 m), Fluela (2399 m), Ofenpass (2149 m), Umbrail (2501 m) a Reschenpass (1450 m). Závod se jede výhradně s doprovodným vozem, a tak mě během něho podpoří osvědčení borci z Ultra Paka Racing Teamu. Každý, kdo stihne závod Race Across The Alps (s limitem 32 hodin) dokončit do 24 hodin, podá hodně dobrý výkon, což je mým cílem. Po absolvování takového masakru asi není úplně normální pokračovat v nějaké další náročné sportovní činnosti. Jenomže mě „nenormální“ věci baví dělat, stejně tak, jako to svého času nejspíš bavilo i Julia Payera.
2/ Payer Hütte a Ortler
Po dokončení Race Across The Alps se s týmem přesuneme do Jižního Tyrolska, konkrétně do malebné horské obce Sulden, kde Julius Payer působil jako horolezec a kartograf. Odtud vystoupíme na chatu Payer Hütte (3029 m), nesoucí jeho jméno. Následně se vydáme na alpský vrchol Ortler (3905 m), nejvyšší horu bývalého Rakouska-Uherska, dnes nejvyšší vrchol Tyrolska. Výstup přes skalní stupně a ledovec není zrovna jednoduchý a po takové náloži z ultramaratonu to bude platit více než dvojnásobně. Proto jsem rád, že kromě kluků mě k vršku doprovodí i jeden z nejlepších českých horolezců Zdeněk Hák. Být na laně právě s ním pro mě bude obrovská čest.
3/ Ultracyklistický přejezd do Teplic
Julius Payer se narodil v Teplicích, a tak po sestupu znovu sednu na kolo a vyrazím právě do města na severu Čech. Propojím tak úžasnou oblast v Jižním Tyrolsku, kde se tento mimořádný člověk proslavil, s jeho rodným městem. Cílem zhruba 700 km dlouhé cesty bude Payerův rodný dům a také pomník v nedalekém parku. Doufám, že bolavé nohy po sestupu z Ortleru přemluvím ještě do další hodně šílené akce. Snad moje hlava a srdce souboj s bolestí a únavou vyhrajou. Podobně se nejspíš motivoval do svých akcí i Julius Payer, když třeba objevoval nové alpské štíty či nová území za polárním kruhem. Něco málo s ním mám možná i společného, ale on byl fakt třída, k níž můžu jen s údivem vzhlížet. Projektem chci připomenout jeho, dle mého názoru, trochu zapomenutou a naprosto mimořádnou osobnost.
Živé sledování
Můj pohyb bude neustále monitorován. Závod Race Across The Alps má vlastní tracking na svém webu, následně výstup na Ortler a také přejezd do Teplic bude možné sledovat živě na FollowMe. Při cestě z Jižního Tyrolska do Teplic bude tedy možné ultrapako se svým týmem lehce vystopovat na trase!
Julius Payer
Celým jménem Julius Johannes Ludovicus von Payer (2. září 1841, Teplice – 19. srpna 1915, Bled) byl teplický rodák, významný horolezec, polárník, objevitel, kartograf a malíř. Absolvoval 43 prvovýstupů na vysokohorské štíty v Alpách. Coby šikovný kartograf je dokázal i zmapovat. Díky tomu se dostal do čtyř polárních výprav. Při poslední z nich bylo objeveno do té doby neznámé souostroví, které Payer pojmenoval na počest císaře Zemí Františka Josefa. Své polární zážitky zachytil teplický rodák v rozsáhlém malířském díle. Jeho jméno nese Payerův ostrov v Zemi Františka Josefa. Na počest svého rodného města zde pojmenoval Teplický záliv a Šanovský ostrov. Dobrodružství ze svých výprav na sever rovněž popsal v knize, jejíž zkrácená verze vyšla v češtině pod názvem „V ledovém zajetí“ v roce 1969.