Alpentour Trophy 2025
Ve dvou se to lépe táhne...
Vyhlášený čtyřdenní MTB závod se startem i cílem etap ve Schladmingu jsem měl tu čest jet už čtyřikrát. Dvakrát v sólo kategorii a dvakrát ve dvojici s Ondrou Mikule. Je pravdou, že sdílená radost je silnější, a tak mě více bavila právě ta týmová kategorie. V posledních letech jsem zatoužil se vrátit ve dvojici s Márou Foltýnem, ale teprve letos to můj závodní harmonogram dovolil. Naposledy jsem se po svazích Planaie, Hochwurzenu, Hauser Kaiblingu, Reiteralmu a Dachsteinu svezl před dvanácti lety. To bylo mému současnému parťákovi 7 let. Tenkrát to navíc nebylo na vlastním kole, protože někdo před první etapou vybílil celou kolárnu. S Ondrou jsme si tehdy půjčili těžká trailová kola, závod objeli na nich a domů se vrátili s prázdným autem.
Mára Foltýn je skvělý sportovec, který by svůj potenciál dokázal prodat ve většině vytrvalostních disciplín. Za tu hlavní si vybral skialpinismus, v němž patří ve své kategorii do světové špičky. V létě to ale neskutečně „zabíjí“ i na biku, když se na českých závodech pravidelně pohybuje v popředí výsledkových listin. Proč zrovna Mára? Protože to je kluk, kterého vnímám od jeho dětství a vím, že jsme tak trochu ze stejného těsta – podkrkonošští blázni, kteří se jen tak něčeho nezaleknou a když už jde do tuhého, umíme zabrat. Pokud se něco nepovede, dokážeme se tomu naopak zasmát a zbytečně nepanikařit. Ve sportu hledáme především zážitky a zábavu. Spojuje nás ale například i rocková a metalová hudba, kterou oba často posloucháme a objíždíme nejrůznější koncerty.
Letos to konečně vyšlo, nasedáme v Nové Pace do auta a jedeme vstříc novým společným zážitkům. V duchu si říkám, že to mělo být o dva roky dřív, kdy jsme byli kondičně na podobné úrovni. Zatímco Márova kondice letí stále vzhůru, ta moje už mnoho let více méně stagnuje, za což jsem ve finále rád. Těch 27 let mezi námi působí hrozivě, na druhou stranu to bude zajímavý experiment, který zodpoví otázku, zda se z tabulkově nesourodé dvojice může stát funkční tým. Já věřím, že ano a Mára taky. Takže nám nestojí kromě brutálních stoupání, kořenů, kamenů a technických sjezdů nic v cestě za naším cílem: Užít si Alpentour Trophy ve zdraví a když to půjde, tak i něco zajet! Jo a pokud možno na našich kolech…
Etapa 1: Hauser Kaibling (60 km / 2130 m)
První etapa se nejprve lehce houpala po cestách a trailech, aby pak bikery prověřila rovnou nejdelším stoupáním závodu na vrchol Hauser Kaibling (2015 m), které z údolí překonává hodně poctivých 1250 výškových metrů. Pekelný sklon finálního úseku vedoucího po sjezdovce k horní stanici lanovky, nejvyššímu bodu celého etapáku, dal nohám řádnou lekci. Bolet ale následně začaly spíše ruce. Poslední kilometry do Schladmingu představovaly adrenalinovou palbu po trailech plných skoků a klopenek.
Úvodní etapa svědčila českým barvám. První dvě místa patřila jezdcům českého týmu D2mont Merida Cycling Team, v němž působí i rakouský mistr v MTB maratonu Hermann Pernsteiner. Ten do cíle ve Schladmingu dorazil jako první s náskokem osmi sekund před týmovým kolegou Filipem Rydvalem. Třetí místo bral mnohonásobný vítěz Alpentour Trophy Hector Leonardo Paez z Kolumbie a skupinu čtyř nejrychlejších, za níž už byl větší odstup, uzavřel další Čech Marek Rauchfus z týmu Česká spořitelna – Accolade.
A jak sedla tato etapa Filipovi Rydvalovi?
„Sedla! Já se na ní vždycky těším, protože je to etapa o jednom kopci, což mi vyhovuje. Tempo se jelo od začátku vysoký, někde v druhý půlce nastoupil Hermann a malinko nám s Paezem cuknul. Ani jsem ho pak nechtěl sjíždět, abych k týmovému kolegovi Paeze nepřivezl. Pak už to bylo o tom, kdo má víc sil. Cíl byl dost těsnej, ale dalo to.“
Etapové stříbro patřilo českým barvám i v kategorii žen. V dresu národní šampionky si pro něj dojela Milena Kalašová (K3 Performance), když nestačila jen suverénce první etapy Němce Morath Adelheid, která letos vozí dres mistryně Evropy v MTB maratonu. A aby těch mistryň nebylo málo, tak na stupních vítězů je doprovodila domácí úřadující mistryně v MTB maratonu Sabine Sommer.
Ještě jedno stříbro pro české barvy jsme ulovili v kategorii DUO Men v závodě dvojic společně s Márou Foltýnem (Ultra Paka Racing Team).
Etapa 2: Ramsau / Dachstein (71 km / 2760 m)
Tonda Hodr mi už před úvodní etapou říkal, že ta druhá bude královská. Ráno na startu David Möstl jen mimo řečí prohodil, že to je Paezova etapa, v níž to vždycky hrozně zabíjí. Oba Češi protřelí posledními ročníky Alpentour Trophy měli pravdu…
Etapa vedoucí pod jižní stěny Dachsteinu k chatě Türlwandhütte (1750 m), na vrchol Rittisberg (1562 m) a přes strmé sjezdovky na Hochwurzen byla poctivým řemeslem. Paez skutečně vyhrál s náskokem dvou minut na druhého Pernsteinera. Marek Rauchfus, který ji zajel na skvělém 4. místě (a posunul se na celkové 3. místo), po etapě řekl: „Jelo se mi dobře, sedla mi technika, ale pořád to dnes byla hlavně vrchařina a v tý je Paez tady nedostižnej. Za posun na třetí flek celkově jsem rád, ale bude to ještě těžký. Zítřejší etapa nebude o moc lehčí než ta dnešní a kartama určitě zamává i nedělní časovka.“ (Také měl pravdu, ale o tom později.)
V ženách potvrdila neskutečnou formu Němka Adelheid Morath, která se jako jediná dostala pod čtyři hodiny (3:58:07) a upevnila si celkové vedení. Skvěle opět zajela mistryně ČR Milena Kalašová (K3 Performance), a také další Češka – Tereza Tvarůžková (Česká spořitelna – Accolade). Spolu obsadily zbývající pozice na stupních vítězů.
S Márou Foltýnem jsme pod svahy sjezdovek na Planai slavili zalatavým weizenem etapové stříbro pro Ultra Paka Racing Team.
Etapa 3: Reiteralm (59 km / 2580 m)
Při pohledu na výškový profil 3. etapy houpající se po svazích mnohdy pekelně strmých sjezdovek na Reiteralmu a Hochwurzenu bylo patrné, že po dvou těžkých úvodních zkouškách bude ta třetí bolet a nejspíše zamíchá kartami. A opravdu zamíchala. Pro české barvy velmi pozitivně.
Kolumbijec Hector Leonardo Paez dorazil v dresu celkového lídra sice na druhém místě v etapě, ale pouhou sekundu za vítězným domácím mistrem Hermannem Pernsteinerem. Třetí etapa skvěle sedla Filipovi Rydvalovi, který dorazil se ztrátou necelé minuty a půl na třetím místě. Průběžnou bronzovou pozici uhájil šestý Marek Rauchfus (Česká spořitelna – Accolade).
Skvělý výkon předvedla Milena Kalašová (K3 Performance), která si druhým místem (opět za A. Morath) v etapě upevnila stejnou pozici v průběžném pořadí. Třetí den vyšel Tereze Tvarůžkové (Česká spořitelna – Accolade), jelikož přijela na bronzové příčce a v celkovém pořadí z ní sesadila domácí mistryni Sabine Sommer.
Milena Kalašová v cíli mimo jiné řekla: „Letos se jedou hrozný pecky, zatím jsem ve všech etapách o kus rychlejší než v minulých ročnících. Ale jo, s formou a výsledky jsem spokojená. Každopádně Adelheid Morath je opravdu úplně jinde. Prostě profesionální závodnice…“
Její slova můžeme potvrdit i my s Márou Foltýnem, jelikož německá stíhačka se kolem nás ve stoupáních všech etap proháněla nadzvukovou rychlostí a díky mému po většinu závodu pomalejšímu dieselu jsme ji předjeli vždy až v posledním stoupání. Nejinak to bylo i ve 3. etapě, kterou jsme dojeli opět na stříbrné vlně. Mimochodem pro mě to byla nejtěžší etapa, kdy jsem na tom nebyl dobře, a Mára se zachoval velmi kolegiálně.
4. etapa neboli den zúčtování: Schladming - Planai Schafalm (11 km / 1100 m)
Čtvrtý den Alpentour Trophy patřil časovce do vrchu na vrchol Planai, respektive k restauraci Schafalm (1800 m). Závodníci se museli vypořádat s poctivou porcí 1100 vertikálních metrů, kterou se postupně prokousávali na svazích sjezdovek a v serpentinách velmi strmých kořenitých pěšin. Etapu ovládl v rekordním čase Hermann Pernsteiner (44:25) a excelentní jízdou si dojel i pro celkové vítězství. Minutu a půl za ním dorazil do cíle jeho týmový kolega z týmu D2mont Merida Cycling Filip Rydval, který se tak posunul na skvělé celkové 3. místo. Na stupních vítězů je doprovodil suverén mnoha ročníků Alpentour Trophy Kolumbijec Hector Leonardo Paez, který v časovce přišel o dvouminutový náskok a trochu překvapivě na něj zbyl stříbro. Marek Rauchfus (Česká spořitelna – Accolade) si vyrovnanými výkony ve všech etapách dojel pro cenné 4. místo celkově.
Další umístění elitních Čechů v celkovém hodnocení: 19. Lukáš Kobes, 20. Adam Lávička, 21. Marek Bartůněk, 26. Jan Macharáček.
V ženách potvrdila svoji dominanci mistryně Evropy v MTB maratonu Adelheid Morath, která si na Schafalmu dojela pro čtvrté vítězství v etapě a tudíž i celkový triumf. Česká maratónská mistryně Milena Kalašová (K3 Performance) skončila ve všech etapách na druhém místě a v závodě se silnou mezinárodní konkurencí potvrdila skvělou formu. O třetí místo celkově, které držela celkem těsně, se musela ještě poprat Tereza Tvarůžková (Česká spořitelna – Accolade). V časovce nechala poslední zbytky sil a za cílovou čárou ulehla vyčerpáním k zemi coby třetí žena celkového pořadí. České barvy tak měly na stupních vítězů hned dvojí zastoupení a spolu s parádním třetím místem Filipa Rydvala se česká vlaječka objevila v TOP3 elitní kategorie hned třikrát.
V amatérských kategoriích se na čtyřdenní Alpentour Trophy nejlépe dařilo Marianovi Svobodovi (6. AM1), Michalovi Koubkovi (10. AM1) a Antonínovi Hodrovi (11. AM2).
Dařilo se i v závodě dvojic. S Márou Foltýnem jsme pod hlavičkou Ultra Paka Racing Teamu vybojovali tři etapová stříbra a jeden bronz a celkově skončili druzí v kategorii DUO Men.
Vidět byly i dresy týmu Kladno&Kbely, který si ze Schladmingu odvezl celkové 6. místo v kategorii Duo Master 1 (Jan Husák a Ladislav Musil) a 5. místo v kategorii DUO Master 2 (Jan Knittl a Jiří Ernest).
INFORMACE – Alpentour Trophy:
Celkem 201 km, převýšení přes 8000 m
V roce 2025 se uskutečnil již 26. ročník.
Za závodem stojí po celou jeho existenci bývalý rakouský silniční profík Gerhard Schönbacher.
Více o závodě na: Alpen-tour.at
Výsledky: https://time2win.at/event/690/points
Víc než funkční tým
Dlužím ještě odpověď ze začátku článku, zda se z nás stal funkční tým. Co se kondice týče, bylo jasné, že tu kratší sirku si vždycky vytáhnu já. A bylo tomu po všechny čtyři dny. Mára ale skvěle odhadoval tempo a podřizoval ho mým možnostem. Když se blížila občerstvovačka, vzal mi prázdnou lahev a jel napřed tankovat. Velké krize, kdy bychom opravdu výrazně ztráceli, nás nepotkaly. Varovný prst byl Márův pád ve druhé etapě, který naštěstí skončil jen odřeným kolenem. I díky tomu, že umí padat. Od té doby jsem se snažil nás svážet optimální stopou v rychlých šotolinových úsecích, na které Mára nebyl z Čech tolik zvyklý. V rolích „manažera týmu“ a „sportovního ředitele“ jsem byl určitě silnější než v roli závodníka. Přesto všechno jsme si i během závodu popovídali a zasmáli se nejrůznějším situacím a vtipům. Další následovaly u pivka a večer na pokoji, kde nám hrálo české rockové rádio. Naše cíle před závodem jsme splnili do puntíku. Alpentour Trophy jsme si užili ve zdraví jako nezapomenutelnou kamarádskou jízdu a navíc se nám podařilo i „něco zajet“. Pro mě osobně bylo závodění po boku takto našlapaného a perspektivního sportovce velkým zážitkem.
Márovy dojmy po návratu z Alpentour Trophy
Jak se ti líbilo v regionu Schladming-Dachstein v létě?
Tato oblast na mě zapůsobila velmi mile. Myslím, že toho má nejen pro bikery hodně co nabídnout. Výhledy na jižní stěnu Dachsteinu jsou famózní.
Jaký dojem na Tebe udělala Alpentour Trophy?
Byl to vůbec můj první etapový závod a myslím, že to budu těžko překonávat. Trasy každé etapy byly něčím výjimečné a krásné a všichni závodníci se nejen před startem, ale i během závodu navzájem úžasně podporovali.
Co Ti v hlavě z těch čtyř dnů utkvělo nejvíc?
Určitě ten šťastný pohled shora na Schladming při prvních třech etapách. Znamenalo to totiž, že už nás z celé náročné etapy čeká jen sjezd po trailech dolů do cíle.
Považuješ závodění na kole za dobrou přípravu na zimní sezónu?
Určitě ano, cyklistika je úžasný výkonnostní sport a se skialpinismem se skvěle propojuje. Závodění mi navíc dodává potřebnou rychlost a dynamiku.
Jaké máš plány na závodní skialpovou sezónu?
Rád bych v nadcházející sezoně objel co nejvíce zahraničních závodů, kde člověk nasbírá spoustu zkušeností. A určitě bych si chtěl nějaký etapový závod zkusit i na skialpech.
Kam se nejvíc na závody těšíš?
Právě na ten etapový závod a také na světové poháry, kde se vždy potkám s nejlepšími závodníky z celého světa, kteří mi nikdy nedarují nic zadarmo.
INFORMACE – region Schladming-Dachstein
Region Schladming – Dachstein představuje jistotu skvělých podmínek pro sportování po celý rok. Zimní dovolená nabízí úžasné sjezdovky, upravené běžkařské trasy i mnoho skialpových túr. V létě to je ráj turistů, horolezců, feratistů a v neposlední řadě i bikerů.
V letních měsících je pro návštěvníky regionu připraven úžasný bonus v podobě karty Sommercard. Ta nabízí bezplatný, nebo zlevněný vstup na širokou škálu volnočasových aktivit - ať už jde o rekreaci a přírodu, umění a kulturu, speciální nabídky pro děti nebo jízdy lanovkami. Veřejná doprava v ceně vám zajistí, že se během dovolené budete pohybovat pohodlně a udržitelně. Kartu získáte již od jedno přenocování u více než 1000 hostitelů v regionu Schladming-Dachstein.
Více na: www.schladming-dachstein.at
Foto: Markéta Navrátilová, organizátoři a UPRT tým