RACAS (3540 km) startuje za necelý týden!

RACAS (3540 km) startuje za necelý týden!

Prolog nově připravovaného nonstop ultracyklistického závodu RACAS - Race Around Czechia &  Slovakia odstartuje ve čtvrtek 13. srpna 2020 po 16. hod ze vsetínského Dolního náměstí. Trať okolo Česka a Slovenska vede co nejblíže podél hranic a její délka je 3540 km s převýšením 36 000 metrů. Zázemí závodu je na Valašsku, které je uprostřed Česko-Slovenské hranice a nabízí se tak trasa ve tvaru ležaté osmičky, která se stala symbolem závodu.

„V průběhu července jsme poctivě projeli a zrevidovali trasu závodu. Ta vede, jak už z názvu vyplývá okolo Česka a Slovenska, co nejblíže podél hranic. Po drobných úpravách a dotrasování je její přesná délka 3540 km s převýšením okolo 36 000 metrů,“ upřesnil za organizátory Libor Procházka.

Obou letošních účastníků jsme se zeptali na jejich přípravu. Dan Polman chce těžit ze svých zkušeností z podobných závodů, které absolvoval a také trochu spoléhá na to, že jeho tělo k podobným závodům za ta léta dozrálo.

 „Letos jsem díky změnám kvůli koronaviru "přešaltroval" a zcela změnil své zaměření. Rozhodl jsem se víc jezdit na MTB a závodit v disciplíně cross country, tedy krátké silové závody okolo jedné hodiny. Baví mě to a docela i jde.“ Upřesnil Dan Polman a dodal: „Ale když to porovnáte s ultramaratony, je to jako porovnávat sprint na sto metrů s maratonem. Jsem zvědav, jak se to na trati RACAS projeví. Bude to pro mě docela zajímavé zjištění a doufám, že ne moc negativní.“

A co Dan od závodu očekává? „Od RACASU očekávám to, kvůli čemu ultramaratony jezdím - takže nezapomenutelný příběh ve společnosti kamarádů v týmu, rodiny a taky našich skvělých fanoušků! Navíc mě bude hodně bavit ten průkopnický duch nultého ročníku. Z praktického hlediska ho vnímám i jako dobrý trénink na příští rok, kdy pojedu přes 9000 kilometrů dlouhý Tran Siberian Extreme."

Jirka Severa, který s podobným typem závodu naopak nemá vůbec žádné zkušenosti, do toho jde po hlavě a sám říká: „Snažím se trénovat v rámci toho, co mi umožní práce a dostat se na kolo alespoň obden. Aktuálně mám letos najeto asi 9000 km, uvidíme, jestli to na tuto akci bude stačit.“

Dost rozdílů najdeme i případě složení týmů obou. Zatímco Dan bude mít v rámci doprovodu dodávku a karavan a jeho tým bude čítat až devět členů, Jirka počítá s dvoučlenným týmem a pouze jedním doprovodným vozidlem.

„Vzhledem k délce a náročnosti trasy je velmi těžké odhadnout průběh a dobu trvání celé akce. I proto jsme se rozhodli pro letošní prolog. Abychom měli konkrétní data a lépe jsme pak připravili „ostrý závod“ pro rok 2021,“ upřesnil Libor Procházka a doplnil: „Nicméně u Dana Polmana můžeme vycházet alespoň z jeho účasti na podobných závodech ve světě a pokud by udržel podobné tempo jako na RAAM (Race Across America), zabral by mu RACAS zhruba sedm dnů. V takovém případě by projížděl Vsetínem do slovenské poloviny v průběhu pondělí 17. srpna 2020. Jirka Severa si sám stanovil limit na zdolání trasy na 10 dnů, tzn. denní průměr 350 kilometrů.“

O průběhu závodu budeme průběžně informovat na sociálních sítích a především webu www.racas.cz, kde bude k dispozici i odkaz na sledování aktuální polohy obou zúčastněných závodníků, pokud byste je třeba chtěli někde na trati podpořit.