North Cape - Tarifa (7400 km): SPOLEČNÉ vítězství

North Cape - Tarifa (7400 km): SPOLEČNÉ vítězství

Byla to nekonečná jízda, která bavila mě a další stovky, možná i tisíce lidí. Pětadvacet dní vyplněných napětím, euforií, zážitky, nezapomenutelnými setkáními, nádhernou přírodou, bolestí a radostí. 7400 kilometrů dlouhý závod North Cape Tarifa se navždy zapsal do paměti. I když přišly mnohé kruté chvíle, naše psychika naštěstí fandí okamžikům příjemným. Vybavit si všechnu tu fyzickou i duševní bolest mi dá už celkem práci. Nicméně pro knihu a přednášky bude i tato stránka věci nutná.

Co vidím, když se za North Cape Tarifa ohlédnu?

Především dvě věci. Úžasnou krajinu našeho velmi rozmanitého kontinentu a tváře lidí z trasy i cíle. Pokud mluvím o cíli, pak věřte, že se jedná o Novou Paku. Díky Jardovi, Filipovi a Vénovi (Jirasko Industries) nechyběla ani ta cílová ryba! Právě tady vše začalo a také skončilo. A skončilo to nadmíru dobře! Za to jsem všem Pačákům, ale i přespolním fanouškům nesmírně vděčný. Přijetí, jakého se mi dostalo na letišti a potom o dva dny později v Jírových sadech, předčilo veškerá má očekávání. Když mě švýcarský organizátor skopl po příletu domů ze skály (více k přesunu do neklasifikované kategorie ZDE), fanoušci mi podali pomocné ruce. Vytáhli mě zpět mezi normální lidi, kteří se chtějí bavit, užívat si život a ke štěstí nepotřebují lži a nenávist. Nadšení fanoušků podpořilo i vedení města Nová Paka, které zařídilo pódium, ozvučení, hasiči se postarali o můj doprovod z domu na „místo činu“, kapela Fénix o kulturní zpestření a desítky lidí přidaly ruku ke společnému dílu. Omlouvám se, ale jmenovitě děkovat nebudu, protože bych určitě na někoho zapomněl. Speciální dík si zaslouží i novopacký autoklub, který Štikovskou rokli nejednou proměnil v kotel pohánějící „ultrapako“ kupředu. Nikdy nezapomenu na setkání s lidmi během závodu. To byly okamžiky, kdy se ve mně vařila směs radosti, dojetí a vděku za to, že mě někdo sleduje i v daleké cizině.

A ještě třetí věc. Sbírka na podporu malých bojovníků Lilli, Jindříška i těch velkých z Domečku plného koleček dopadla přímo neskutečně! Celkem dárci nashromáždili 680 500 Kč! Více najdete ZDE

Krásných momentů s North Cape – Tarifa je ovšem mnohem víc. Snažil jsem se je zaznamenat, abych je mohl předávat dál v připravované knize a na přednáškách. (V roce 2022 budou sice věnované předchozím závodům, ale řeč padne určitě i na NCT)

Ještě jednou děkuju všem za podporu a každému, kdo přispěl finanční částkou na dobrou věc, gratuluju k famóznímu výsledku!

North Cape - Tarifa v číslech:

délka a převýšení trasy: 7370 km / 80 000 m

ujeto včetně bloudění a delších zajížděk k hotelům: 7465 km

čas v cíli: 24 dní, 22 hodin a 49 minut

průměrný denní nájezd: 300 km

průměrná doba spánku za den: 2,5 h

nejnižší bod trasy: 211 m pod hladinou moře (podmořský tunel v Norsku)

nejvyšší bod trasy: 3398 m (Pico del Veleta)

další „nej“: Col d’Iseran (2764 m) – nevyšší horský průsmyk v Alpách, Port d’Envalira (2409 m) – nejvyšší celoročně otevřený průsmyk v Evropě (Pyreneje), prvních 800 km závodu vede za polárním kruhem, cíl závodu je pouhých 14 km od afrického kontinentu.

15 zemí: Norsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Česká republika, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Itálie, Francie, Andorra a Španělsko

 Za fotografie děkuju: Tádovi KopčoviRadkovi Hlubučkovi, Honzovi Šmákalovi, Ondrovi Macháčkovi (úvodní foto), Jardovi Ticháčkovi a Jardovi Šulcovi