Ceny Fair play 2024

Ceny Fair play 2024

Jednoho dne se v mém mailu objevilo překvapení v podobě pozvánky na slavnostní vyhlášení Cen fair play 2024. Posléze jsem se od legendárního trenéra a učitele Aleše Suka dozvěděl, že Květě Peckové Jeriové (čestné předsedkyni Českého klubu fair play) půjčil knihu Rychlejší než vítěz. Po jejím přečtení se rozhodla ocenit naše každoroční úsilí s fanoušky, kdy spojujeme mé sportovní úsilí s pomocí potřebným. V pondělí 19. 5. 2025 jsem převzal z rukou současné předsedkyně klubu Šárky Strachové diplom za propagaci fair play. Je to zároveň ocenění pro všechny, kteří se sbírek na dobročinné účely účastní, čehož si moc vážím.

S dcerou, která vyrazila na slavnostní odpoledne v pražské Písecké bráně se mnou, jsme si užili program plný zajímavých sportovních příběhů. Včetně těch na vrcholných akcích, jelikož oceněno bylo i několik olympioniků a velkých sportovních legend. Například volejbalisté David Schweiner s Ondřejem Perušičem, šermíř Jiří Beran starší či hokejista Jiří Holík. Ten vtipně poznamenal, že má pocit, jestli si nespletl akci. Hokej dle něj často není zrovna ukázkou férové hry, což soupeři na ledě prý často pocítili i díky jeho přičinění. Mezi předávajícími bylo také několik osobností z řad členů klubu – např. prof. Jan Pirk, triatlonistka Lenka Kovářová a horolezec Radek Jaroš. O velmi hodnotné kulturní zpestření programu se postaral kytarový virtuos Lubomír Brabec. Ze své španělky umí vyloudit nevídané tóny. 

Zde odkaz na záznam z předávání Cen fair play: ČT Sport (16 min). 

 

Český klub fair play

ČKFP má za úkol vyhledávat a oceňovat sportovní činy, které splňují požadavek čestného sportovního chování. Československý klub fair play se stal součástí Českého olympijského výboru již v roce 1978. Byl dílem novinářů z Československého rozhlasu a deníku Mladá fronta, kteří nejen „objevovali a propagovali myšlenky a činy fair play“, ale už tři roky oceňovali čestné sportovní jednání. Více informací na Olympijskytym.cz