7400 km dlouhý závod North Cape – Tarifa (start 20. 6. 2022)

7400 km dlouhý závod North Cape – Tarifa (start 20. 6. 2022)

V pondělí 20. června 2022 se vydám na 7400 km dlouhou trasu z nejsevernější oblasti starého kontinentu Nordkapp v Norsku do nejjižnějšího bodu – přístavu Tarifa na Gibraltaru. Závod je bez zabezpečení, vše potřebné si povezu na kole a obstarám sám během závodu. Skvělou skutečností je, že se jede i přes Česko! Překvapilo mě, že v Evropě existuje závod, který svými parametry překonává i slavný Race Across America, který jsem absolvoval v roce 2019. Důkazem budiž tato čísla:  

 

délka a převýšení: 7370 km / 80 000 m

nejnižší bod trasy: 211 m pod hladinou moře (podmořský tunel v Norsku)

nejvyšší bod trasy: 3398 m (Pico del Veleta)

další „nej“: Col d’Iseran (2764 m) – nevyšší horský průsmyk v Alpách, Port d’Envalira (2409 m) – nejvyšší celoročně otevřený průsmyk v Evropě (Pyreneje), prvních 1000 km závodu vede za polárním kruhem, cíl závodu je pouhých 14 km od afrického kontinentu.

15 zemí: Norsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Česká republika, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Itálie, Francie, Andorra a Španělsko

 

První česká stopa

Závod NorthCape – Tarifa Bike Race má za sebou zatím dva ročníky v letech 2018 a 2019. V roce 2022 se vrací po dvouleté covidové přestávce. V rámci třetího ročníku se tedy představím jako první Čech na startu. Pro mě to bude něco zcela nového. Sice jsem jel pár závodů bez podpory, ale ty trvaly maximálně dva dny. Takže stačilo kouknout na předpověď počasí a člověk tak nějak věděl, co s sebou vzít. Tohle je úplně jiná galaxie. Pojedu mnoho dní, budu muset dobíjet několik přístrojů a řešit spoustu věcí, které jsem doposud neřešil. Už teď vím, že se budu učit za běhu a vyberu si pár nováčkovských daní. Ale spoléhám na moji hlavu a nohy, které mě vždycky dovedly do cíle v solidních časech. Rád bych usiloval mezi více zkušenými specialisty na závody bez podpory o přední příčky. Flákat se rozhodně nebudu. Uvidíme, jak to pofrčí. Ve finále při takových závodech je důležitá jediná věc: ve zdraví dojet za cílovou čáru. Každopádně fanoušci si díky on-line trackingu a asi i mým příležitostným zprávám na sociálních sítích užijí celkem dlouhou zábavu. Vždyť kdyby člověk zvládl ujet šílených 370 km denně, bude na cestě 20 dní!

 

Novinky budu pravidelně zveřejňovat na mých soc. sítích IG: polman.daniel, FB: dandapolman , to nejdůležitější taky zde na tomto webu. Hodit se budou určitě i zprávy organizátorů na oficiálním webu závodu: www.northcape-tarifa.com.

comments powered by Disqus